הסתגלות למשבר האקלים – הרגל השלישית

אז מה למשבר האקלים ולנו? מה צריכה להיות המדיניות של ישראל?

הרגל הראשונה עליה ניתן דגש בישראל בשביעות רצון אופיינית היא "רגל ההזדמנות", או "הרגל הקפיטליסטית" – פיתוח ושיווק טכנולוגיות ירוקות לצרכנים בעולם, עם/בלי עידוד ממשלתי. אני בעד, אבל צריך לזכור שזה לא העיקר.

הרגל השניה היא "רגל הצמצום" – השתתפותנו במאמץ העולמי לצמצום הפיזור של גזי חממה. כיום הנ"ל הוא בעיקר עניין התנדבותי ותדמיתי, אבל יכול להיות שבעתיד יהיה גם אילוץ כלכלי – אם במס פחמן ואם בקושי לשווק מוצרים שיוצרו עם טביעת רגל פחמנית גדולה. כיום "רגל הצמצום" היא בלב האג'נדה של הארגונים הירוקים. אני שוב בעד, אבל צריך לזכור שזה לא באמת מועיל.

הרגל השלישית היא החשובה ביותר לדעתי – "רגל ההסתגלות". גם בעולם, "רגל הצמצום" תקפה בעיקר לארה"ב וסין, ואילו "רגל ההסתגלות" רלבנטית למרבית מדינות העולם, כאלו שהפליטה שלהן מוגבלת ויחד עם זאת הן אלו שעלולות לספוג ראשונות את תוצאות ההתחממות. ב"רגל ההסתגלות" מדינת ישראל צריכה לבחון איזה איומים על הביטחון/החוסן הלאומי ברמה המקומית, ברמה האזורית וברמה הגלובלית, עלול משבר האקלים להביא בטווחי זמן שונים (ועקב אי הוודאות הרבה נכון להתייחס לתרחיש חמור-סביר ולא רק לתרחיש הנומינאלי), והאם נדרשת/הכרחית הכנה מוקדמת ומתי, כתלות במחיר הטעות והיכולת להגיב מהר עם התרחשות הדברים. דוגמאות: עלית מי הים, התגברות זרם הפליטים מאפריקה ומשבר מזון עולמי. בנושא חשוב זה אני מכיר עיסוק מועט ביותר בישראל, ואשמח לקבל חומרים נוספים מכל מי שמכיר

הרגל הרביעית היא "רגל ההשתנות" – משבר האקלים הוא תוצר של אורח החיים המערבי, אורח חיים קפיטליסטי אגואיסטי מנוכר לסביבה ולשכן. גם אם מחר ימצא פיתרון טכנולוגי פלאי למשבר האקלים, את החולי בחברה שהוא מבטא אף פיתרון טכנולוגי לא יפתור. נכון תעשה ישראל אם תסתכל על החברה המתפתחת בקרבה ותעשה יותר למען שבת אחים יחד.

תגובה אחת »

  1. יכול רק להסכים עם הגישה והניתוח. יישר כח!
    דני רבינוביץ
    homocombustans.wordpress.com

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: