מגמות דמוגרפיות בישראל – נקודת איזון ל- 2030

מרכז מציל"ה (מרכז למחשבה ציונית יהודית ליברלית והומיניסטית מיסודה של פרופ' רות גביזון) פרסם לפני כשנה נייר עמדה מעניין במיוחד על מגמות דמוגרפיות בישראל. אני מאוד ממליץ לקרוא לכל הפחות את תמצית הדברים.

במחקר, לאחר סקירת ההיסטוריה מהקמת המדינה והמגמות בעשור האחרון, החוקרים מביאים תחזית ל- 2030 וגוזרים המלצות למדיניות ציבורית. תוך שהם מהלכים בין הטיפות, החוקרים מצליחים להציע נקודת איזון בה נשמר צביונה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, כאשר במקביל ישראל היא מדינה מפותחת ומשגשגת, השומרת על זכויות האדם לרווחת כל תושביה ואזרחיה. קיום נקודת האיזון היא בשורה משמחת, עכשיו נותר רק להבטיח שנגיע אליה, ולשם כך נדרשים צעדי מדיניות שונים (כמפורט במסמך), שבעיקר אמורים להביא לשילוב מלא יותר של החרדים והערבים בחברה.

אני חייב להודות שאיני זוכר שנתקלתי במחקר על הדמוגרפיה בישראל שנראה אמין, אובייקטיבי ומקצועי, ואשר הסתיים בנימה אופטימית. שמחתי!

ועם זאת, החוקרים מבהירים היטב שאסור לנוח על זרי הדפנה ולתת לדמוגרפיה לעשות את שלה. מהמחקר עולה שהכרחית התערבות ממשלתית ברוח המלצות העבודה, עם יעדים מדידים קצרים וארוכי טווח, תוך שמתבצע מעקב שמוודא שהמדיניות הציבורית אכן מביאה לכך שההנחות בחישוב תחזית האוכלוסייה בחלופה ה"חדשה" (ראה פרוט במחקר) אכן מתממשות בעיקרן.

בונוס הפוסט: חומרים רבים נוספים בנושא דמוגרפיה באתר המכון לאסטרטגיה ציונית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: