ההתחממות לא נעצרת

לפני חודשים ספורים התפרסמו נתוני מדידות לפיהם ההתחממות הגלובלית נעצרה בעשור האחרון, ובטח גם אתם ראיתם את הגרף הדי משכנע הזה:

גרף זה וגל הקור באירופה וארה"ב, נותנים הרבה חומר בעירה למדורת המכחישנים (יחד עם הארועים הלא טובים בקהיליית מדעני האקלים שנחשפו לאחרונה – פרשת המיילים והתחזית לא מבוססת על מועד הפשרת הקרחונים בהימאליה).

תשובה מדעית מסודרת נותן ג'ים הנסן מ- NASA, במאמרו if it's so warm, how come it's so dammed cold? (שהתפרסם באתר החדש שלו בו הוא מרכז נתונים מדעיים על ההתחממות). במאמר הוא מסביר את ההבדל בין גרף זה להערכות אחרות, שהצביעו על המשך מגמת ההתחממות. בתמצית, ההבדל בין המודלים הוא באופן שבו הם כן/לא משערים את הטמפרטורה במקומות בעולם בהם אין מדידה ישירה, והנסן מסביר מדוע האקסטרפולציות של המודלים המעידים על התחממות גלובלית סבירות ונדרשות, ואיזה שגיאה הן עלולות להכניס לתוצאה.

הנסן גם מסביר את ההבדל הטריויאלי בין גל קור קיצוני אבל מקומי, וממוצע משוקלל כולל. זה כנראה המקום לשוב ולהזכיר כי לצד ההתחממות הממוצעת המודלים חוזים עלייה באירועים החריגים "לשני הצדדים", ונדמה לי שגם החורף השנה בישראל הוא כזה – ארועי הגשם חזקים מאוד אבל מעטים, ובחלק משמעותי מהימים חם בצורה חריגה.

בשולי הדברים למדתי מהנסן כי הטענה המקובלת של המכחשינים כי התחממות אורבאנית (הערים חמות במספר מעלות יחסית לסביבתם) מטה את התוצאות הכוללות, היא טענת שווא. המודלים מייחסים למרחב העירוני את הטמפורטורה שהייתה שם לו לא הייתה שם עיר (אינטרפולציה של נתונים מסביבות הערים), ולא את הטמפרטורה המדודה.

ומי שצריך תזכורת, מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה מלמד שההתחממות כבר פה, לפחות לפי קצב גידול העצים בארצות הברית. המאמר מלמד אותנו כי ההתחממות כבר משפיעה, ומזכיר לנו כי בחלק מהמקומות (בדגש למדינות הצפון העשירות) ההשפעה המקומית עשויה להיות לטובה (אבל גם זה לא תמיד – ראו באותו מאמר התייחסות לברווזים בפרט ולאזורים לחים בכלל). על כל פנים, חשוב שלא נתבלבל – ברמה הגלובלית ההתחממות לא עושה טוב לקצב גידול העצים בעולם, אלא להפך, ובפרט יש חשש שההתחממות תביא להחמרה בשריפות היער באזורים שונים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: