אנרגיות מתחדשות בישראל – מצא את ההבדלים

בסמיכות זמנים בכלל לא מקרית לכנס אילת-אילות לאנרגיה מתחדשת (כנס מרשים ביותר, שאפו גדול למארגנים), התפרסמו שתי נקודות מבט שונות בהקשר לנדון, נייר עמדה של הפורום הישראלי לאנרגיה בנושא סדרי העדיפויות בהשקעה הלאומית באנרגיות ירוקות, וכן תכנית משרד התשתיות לעמידה ביעד שקבעה הממשלה – ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת בהיקף של 10% מצורכי האנרגיה בחשמל של המדינה בשנת 2020.

לכאורה בין השניים יש פער גדול – אחת התוצאות המרכזיות בדו"ח של הפורום הישראלי לאנרגיה היא שמערכות פולטו-וולטאיות (להן הוקדש חלק ניכר מהדיון בכנס באילת) תספקנה 0.77% מהביקושים בלבד, ואילו משרד התשתיות מדבר על 10%. איך נסביר את הפער ומה נלמד מזה?

הביקוש החזוי (והתייעלות אנרגטית) – הפורום מתייחס לתחזית ביקוש לפי "עסקים כרגיל" העומדת על 82.4 מיליארד קוט"ש ואילו משרד התשתיות מתייחס ל- 64.3 מיליארד קוט"ש לאחר התייעלות אנרגטית של כ- 20%. הנ"ל בהתאם להחלטת ממשלה, אבל גם הרבה בזכות אנשי הפורום הישראלי לאנרגיה שמשכנעים פעם אחר פעם בכדאיות ההתייעלות. יש לציין לטובה גם את הקרן להתייעלות אנרגטית ששר התשתיות רוצה להקים, על בסיס מס שיוטל על תעריף החשמל.

המכסות (והסובסידיות) – הפורום מתייחס ל- 400MW בתחנות פוטו-וולטאיות קטנות ובינוניות מותקנות ב- 2014. תכנית משרד התשתיות המעודכנת מדברת כבר על 550MW בתחנות פוטו-וולטאיות קטנות ובינוניות ובנוסף 700MW ב- 2014-2015 (או 1200MW ב- 2020) בתחנות גדולות (חלקן פוטו-וולטאיות וחלקן תרמו-סולארית). פתיחת המכסות מגדילה את הפוטנציאל אבל כמובן עלולה להגידל גם את היקף הסובסידיה שהמדינה תשלם (אם כי התעריפים החדשים טרם פורסמו, ויש לקוות כי יצומצמו לכל הפחות ביחס הפוך לעליה במכסות).

היעילות (והטכנולוגיה) – הפורום מניח כי מודול מותקן בהספק של 1kWp יפיק 1600 קוט"ש לשנה (בהתבסס על נתונים מדידות נוכחיים). משרד התשתיות הניח יעילות דומה לתחנות קטנות, אך יעילות גבוהה יותר לתחנות בינוניות וגדולות (כ- 10% ו- 20% בהתאמה). נשמע סביר אך איני יודע עד כמה זה מבוסס. הנ"ל מדגיש את חשיבות השיפור ביעילות התאים (כיום, מומרת פחות מ- 20% מאנרגית השמש).

רוח ו- ביו-מאסה – המסמך של הפורום לאנרגיה התמקד בתרומה המוגבלת ממערכות פוטו-וולטאיות, והנתון של משרד התשתיות מתייחס למכלול מקורות רחב יותר. בפרט, על פי התכנית של משרד התשתיות, 30% מהאנרגיות המתחדשות יגיעו מרוח (800MW מותקן) ו- 20% יגיעו מ- ביו-מאסה (למרות הספק מוטען של כ- 210MW בלבד, וזאת כיוון שמתקנים אלו פועלים כמעט ברצף, גם כשאין שמש או אין רוח). גם הניתוח של הפורום לאנרגיה תומך באנרגיה מבוססת רוח ו- ביו-מאסה. הם מציגים (ראה תרשים 1) שזול יותר להקים מתקנים שכאלו, ולייצר באמצעותם חשמל באופן שוטף, בהשוואה לחלופות מבוססות אנרגיית שמש.

לסיכום, אני מתרשם כי:

 1. הלחץ של חברות ה- סולאר להגדלת מכסות וכו', נובע במידה רבה מאינטרס כלכלי צר, ודי להבחין בנהירה של אילי ההון הישראלים לתחום כדי להבין שמדובר בעיקר בהזדמנות עסקית. הלחץ נראה אפקטיבי, לפחות בעיצוב השיח.
 2. נראה שמשרד התשתיות עושה עבודה טובה ומאוזנת – מתרגם החלטות ממשלה עקרוניות לתכניות פעולה, ומעדכן כל העת את תפיסתו בהתאם לרעיונות חדשים שעולים (עיין ערך התייחסות שר התשתיות לנושא ההתייעלות האנרגטית בכנס אילת-אילות).
 3. נקודת המבחן הקרובה בתחום ה- סולאר היא התעריפים (=מידת הסבסוד). כאן הכדור עבר לרשות לחשמל ומעניין יהיה לעקוב אחר תהליך קבלת ההחלטות.
 4. שאפו לפורום הישראלי לאנרגיה שבמחשבה יצירתית בהירה ועצמאית, מצליח בהדרגה לשכנע ולהשפיע (ומומלץ לעיין במכתב שמשלח לאחרונה לראש הממשלה בנושא שינוי סדרי העדיפויות בתמיכה בתחום האנרגיות המתחדשות).
 5. אחד השינויים המשמעותיים בכנס אילת-אילות השנה היא העיסוק המוגבר והחשוב בהתייעלות אנרגטית, ועל כך יש לברך, אך עם זאת נראה לי שאנרגיית רוח ו- ביו-מאסה לא זכו למשקל הראוי, לא בכנס, ואולי גם לא בעשייה השוטפת.  
מודעות פרסומת

תגובה אחת »

 1. ברמן said

  למה ביו-מסה נחשבת לאנרגיה ירוקה ומוזכרת באותה נשימה עם פתרונות נקיים ומתחדשים באמת כמו אנרגית שמש ורוח?
  להבנתי המעבר לביו-מסה רק מפחית תלות במשאבים מתכלים המרוכזים במקומות מסויימים בעולם למשאבים חצי מתחדשים שניתן לייצר ממשאבים זמינים כמעט בכל מקום ולכן הם פחות מתכלים ומקטינים תלות מדינית.
  נראה לי, לכן, שזהו פתרון זמני עד שניתן יהיה לייצר מספיק חשמל ומספיק בזול מפתרונות "אולטימטיביים", ובינתיים להקטין תלויות והתכלות המקורות המסורתיים.
  בכל מקרה לא נכון לדבר עליהם כ"ירוקים" בשום אופן – הם מזהמים ומביאים לניצול מים וקרקע על חשבון שימושים אחרים. ההתחדשות שלהם ייחסית לנפט או פחם היא עניין טכני.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: