הברומטר – אנרגיות מתחדשות באירופה ב- 2008

האירופאים שבים ומגדירים יעדים לאנרגיות מתחדשות ודו"ח שנתי (הברומטר) מדווח על סטטוס ההתקדמות. לאחרונה הופץ הסיכום של 2008 ומצאתי בו כמה וכמה דברים מעניינים.

בתמונה הכללית, כאשר משקללים אנרגיה לחשמל, חום ותחבורה, סך הייצור במדינות אירופה שווה ערך ל- 147.7 מיליון טון נפט (8.2% מצריכת האנרגיה הכוללת, עליה מ- 7.7% ב- 2007), בחלוקה של 66% ביו-מסה (כל הסוגים יחדיו), 21% חשמל הידרו-אלקטרי, 6.9% אנרגיית רוח, 4.7% אנרגיה גיאו-תרמית ורק 1.2% אנרגית שמש. כאשר מסתכלים על ייצור חשמל בלבד, אנרגיות מתחדשות אחראיות כבר ל- 16.4% מהצריכה הכוללת. להלן מעט נתונים נוספים ביחס לסקטורים נבחרים.

אנרגיית רוח נקשרת אצלי באופן מיידי להולנד. הופתעתי לגלות כי הן בגרמניה והן בספרד ההספק המותקן גדול פי 10 מאשר בהולנד. בסה"כ, 54% מההספק המותקן בעולם נמצא באירופה, ו- 2008 מבטאת עלייה של 15% ביחס ל- 2007.

אנרגיית שמש נמצאת בעלייה חדה – אם משווים את 2008 ל- 2007 אז בתחום הפוטו-וולטאי נצפתה עלייה של 159% ובתחום התרמו-סולארי נצפתה עלייה של כ- 50%, ועדיין האנרגיה המיוצרת איננה משמעותית. עם זאת, בדו"ח מצוטטת הערכה כי עד 2050 ניתן יהיה ליצר חשמל ממקורות תרמו-סולארים בהיקף של כ- 11% מהצריכה העולמית.

חשמל הידרו-אלקטורי – 2008 הייתה שנה עם זרימות עזות יחסית, ובהתאם עלייה בהספק המופק. הדו"ח דן בעיקר בתחנות קטנות (עד 10MW) ומציין לחיוב כי ניתן למקד את הפעלתן לשעות של פיק בצריכה.

במשפחת הביו-מסה מפורטות מגמות שונות – בהיבט הביו-דלק, הייתה עלייה של כ- 31% ביחס ל- 2007, אך נאמר כי זו עלייה קטנה ביחס לשנים קודמות וביחס ליעדים ארוכי הטווח שקבעו מדינות אירופה. בשאר התחומים יש מגמת עלייה מתונה של אחוזים בודדים, כאשר עיקר ייצור החשמל מגיע מביו-מסה (= עץ ופסולת עץ).

בדו"ח יש גם התייחסות קצרה לאנרגיית ים. פוטנציאל תאורטי עצום, אבל בפועל מתקן צרפתי אחד מ- 1966 בהספק 240 MW מהווה 90% מההספק המותקן בעולם.

בסה"כ בהרבה מאוד תחומים ההובלה באירופה היא של גרמניה וספרד, אם כי כאשר מתחשבים בכמות האוכלוסיה, שוודיה, לטביה, אוסטריה ופינלנד נמצאות בראש – במדינות אלו 25-30% מייצור האנרגיה בכלל, ו- 30-60% מייצור החשמל בפרט, מגיע ממקורות מתחדשים. בחלק מהתחומים יש למדינות מסויימות "התמחות", כמו משק משאבות החום בשבדיה, וחימום גיאו-תרמי בהונגריה, זאת בהתבסס על המשאבים הייעודיים של המדינה.

על המצב אצלנו אתם מוזמנים לקרוא בפוסט קודם שלי.  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: