שינויי אקלים ושכיחות מלחמות – ניתוח היסטורי

ניתוחים והוגים שונים מעלים חשש מטריד כי ההתחממות הגלובלית תוביל לעימותים כוחניים, על רקע מצוקת משאבים ופגיעה לא אחידה באזורים שונים בעולם. שני מחקרים כמותיים שהתפרסמו בשנים האחרונות מביאים לכאורה צפירת ארגעה – בניתוח היסטורי שנערך בסין, ובניתוח דומה ביחס ליבשת אירופה, נמצאה תלות בין שינויי אקלים לסיכוי לעימות, אבל דווקא תקופות של אקלים קר באופן יחסי הן שמעלות את הסיכוי למלחמה.

מעניין להכיר, אבל חשוב גם להסתייג. כשמבררים את סיבת השורש, החוקרים משערים שהקור אינו הגורם הישיר למלחמה. להערכתם, בגלל הקור נפגעו היבולים, וזו הסיבה שהובילה לעלייה בסיכוי לעימותים. במקומות כמו יבשת אירופה, התחממות אכן משפרת את היבולים, אך במקומות אחרים בעולם התמונה הפוכה. בעולם הגלובאלי של היום יש לכך משמעות כפולה.

ראשית הסיכון – ההתחממות הגלובלית כנראה תקטין את הסיכוי למלחמה בתוך אירופה, אך הסיכוי למלחמה מבחוץ (ואולי לתוך) אירופה כנראה יעלה. ברור כי המשמעויות הגלובאליות של עימות "מקומי" באפריקה (למשל) גבוהות היום יותר מאי פעם, ולכן ירידת הסיכוי למלחמה פנימית באירופה לצד עליית הסיכוי למלחמה במקומות אחרים היא מצב שבסופו של דבר יהיה רע לכולם, כולל למדינות אירופה.

ויחד עם זאת בגלובליזציה יש גם את הסיכוי – עימותים במקומות שונים בעולם שיקלעו למצוקת מזון או מים יוכלו להימנע אם עודפים קיימים (וגידול עתידי ביבולים עקב ההתחממות) יועברו ממדינות הצפון לדרום, וינתן סיוע למשל בהתפלת מים. אשרי המאמין.

לקריאה נוספת – המחקר האירופאי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: