לאן נושבת הרוח?

הברומטר הוא פרויקט של האיחוד האירופאי העוקב אחר המגמות בתחום האנרגיות המתחדשות, ובוחן עמידה ביעדים שהגדיר האיחוד למקורות האנרגיה השונים (אנרגיית שמש, אנרגיית רוח וכו'). לאחרונה התפרסם דו"ח מקיף ומעניין, שמתאר כיצד משק הפקת החשמל מהרוח המשיך והתפתח במהלך שנת 2009.

ככלל, שנת 2009 המשיכה את התנופה שאפיינה את העשור האחרון. ההספק המותקן בעולם הגיע ל- GW 158 – עלייה מרשימה של 30% בשנה, שמשלימה זינוק בפקטור 10 בעשור. בשנה האחרונה, סין התקינה GW 13 והכפילה את ההספק המותקן בתחומה, ארה"ב התקינה כ-  GW 10 וכך גם כל מדינות אירופה יחדיו. בסה"כ, יבשת אירופה ממשיכה להוביל עם הספק מותקן של כ- GW 75, אבל החלק היחסי המותקן באירופה ירד לראשונה אל מתחת ל- 50% מההספק המותקן בעולם.

בניגוד לתדמית של הולנד כמדינה המובילה בתחום, השווקים המרכזיים באירופה הם בגרמניה וספרד, עם הספקים מותקנים של GW 26 ו- GW 19 בהתאמה. שלישית ברשימה איטליה, עם הספק מותקן של כ- GW 4.8, והולנד שמינית בלבד עם GW 2.2. במקביל, כשמשקללים הספק מותקן לנפש מתקבל כי המדינות המובילות הן דנמרק (kW 625 ל- 1000 תושבים) ואחריה ספרד, פורטוגל, גרמניה ואירלנד (kW 280-415 ל- 1000 תושבים), ושוב הולנד רק שביעית (kW 134 ל- 1000 תושבים).

כמה חשמל זה מייצר? באירופה לבד מדובר ב- TWh 128, שהם כ- 4% מכלל החשמל המיוצר ביבשת. מדובר בעלייה של 8.6% בהשוואה לשנה הקודמת. העלייה נמוכה מהעלייה בהספק המותקן, בעיקר בגלל תנאי רוח לא מיטביים ב- 2009 בגרמניה. בנוסף, היו מספר מגבלות בקליטת והולכת ההספק ברשת, וזו בעיה שעלולה לחייב השקעות כבדות בעתיד, עם הגדלת ההספק המותקן.

שנת 2009 הייתה שנה טובה אפוא לחברות המייצרות את טורבינות הרוח, וזאת על אף המשבר הכלכלי. המשק נהנה מעלייה במודעות ומירידה בחומרי הגלם (למשל, מחיר הברזל ירד לחצי במהלך של שנה אחת) שהוזילה את המערכות (בניגוד למגמת התייקרות משמעותית בשנים הקודמות). החברה המובילה בעולם היא Vestas הדנית עם נתח שוק של כמעט 20%, מכירות של 6.6 מיליארד יורו, ורווח נקי של כ- 580 מיליון יורו. חברות מובילות נוספות הן GE האמריקאית ו- Gamesa הספרדית (16.4% ו- 11.5% בהתאמה). יש לצפות שהמפה הזו תשתנה, ולעליית הנתח של החברות המסתערות על התחום – Siemens הגרמנית, החברות הסיניות Sinovel ו- Goldwind, ו- Suzlon  ההודית (כיום נתח השוק של ארבעת אלו יחדיו הוא כ- 20%).

ההתקדמות המרשימה בתחום (והוזלת מחירי הטורבינות) הביאה את האיחוד האירופאי לעדכן את היעדים ארוכי טווח: GW 230 ב- 2020 (לעומת יעד קודם של GW 180), שיספקו כמעט 15% מצריכת לחשמל ביבשת, ו- GW 400 ב- 2030 (לעומת יעד קודם של GW 300). יעדים אלו יכללו יותר ויותר מתקנים ימיים – GW 40 ב- 2020 לעומת מעט פחות מ- GW 2 כיום – ויחייבו כאמור שדרוג משמעותי של רשת החשמל. 

ומה בישראל? נכון להיום היכולת זניחה, אבל היעד של משרד התשתיות ל- 2020 הוא 10% חשמל מאנרגיות מתחדשות, כאשר 30% מכך (3% מהצריכה) יגיע מטורבינות רוח בהספק מותקן של GW 0.8 (להשוואה, אנרגיית שמש אמורה להיות אמונה על 5% מהייצור). החברות העוסקות בתחום אנרגיית הרוח בארץ חושבות שניתן להשיג יעדים אף יותר יומרניים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: