הגירה לינארית ממקסיקו

מחקר סטטיסטי מעניין שהתפרסם לאחרונה אומד את מספר המהגרים הצפוי ממקסיקו לארה"ב עד 2080, כפונקציה של שינויי האקלים. התוצאה – 2-10% מהאוכלוסייה, שהם 1.4-6.7 מיליון מבוגרים מעל גיל 15, וילדיהם בנוסף כמובן. הכותבים מציינים בזהירות כי הם מניחים "שכל שאר המשתנים נשארים קבועים", אבל אני מטיל בספק הנחה יסודית במודל שלהם – הנחת הלינאריות.

המודל שלהם מתבסס על נתונים מהשנים 1995-2005, והוא בעיקרון מודל לינארי דו-שלבי. תחילה נמדד אפקט השינוי באקלים על היקף הגידולים, ולאחר מכן נמדד הקשר בין היקף הגידולים להגירה. במחקרם הם קיבלו קשר מובהק בין המשתנים המסבירים למשתנים המוסברים, ממנו הם ביקשו להסיק על הצפוי בעתיד.

מה שמטריד הוא, שמדובר באקסטרפולציה – תהליך המתאר יצירת נקודות חדשות מחוץ לתחום סופי של נתונים ידועים, להבדיל מאינטרפולציה, שזהו התהליך ליצירת נקודות בתוך התחום הנתון (לכל מי שהמונחים נהירים לו – התנצלותי על הפירוט, רק שיצא לי לגלות יותר מפעם כי המונחים החצי מקצועיים אינם שגורים בציבור).

החוקרים הראו התאמה בין נתוני העבר למודל לינארי, שבו יש יחס קבוע בין המשתנים. טוב ויפה. אבל, כאשר אחד מהמשתנים (האקלים במקרה זה) יוצא משמעותית מהטווח המוכר, המודל הלינארי אינו מובטח, ויש לחשוש ממודל אקספוננציאלי עם משוב עצמי בו השפעת השינוי מוכפלת ומשולשת (ויש גם סיכוי למשוב בולם עם תוצאות הפוכות – לו יהי).

ולכן, כל מי שחשב שמיליונים בודדים של מהגרים בוגרים ממקסיקו לארה"ב עד 2080 זה לא דבר משמעותי, כדאי שיקח בחשבון שהמציאות עשויה להיות שונה ובהרבה. וביחס אלינו, האם מישהו מכיר מחקר מקביל ביחס למהגרים אפריקאים, כלומר מחקר כמותי סטטיסטי הבוחן האם יש אמת בהשערה המאוד סבירה שמספר המהגרים המגיעים לישראל הוא פונקציה (גם) של תנאי האקלים?  

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: