הולנד

כשחושבים על עליית מי הים ליבי יוצא אל האוכלוסייה בדלתא-ות מצרים או ויטנאם, לאוכלוסיית החוף ב- בנגלהדש ולתושבי האיים הקטנים, אוכלוסיות נחשלות בבסיסן שתהינה אלו שתשלמנה את המחיר על מעשיו של האחר, ואילו סקרנותי יוצאת אל הולנד. האם הולנד, המדינה שמרביתה מתחת לפני הים, ערוכה טוב מכולם לעליית מי הים, ואולי להפך?

מסתבר שגם ההולנדים רצו לברר את זה. ועדת הדלתא הראשונה הוקמה בהולנד לאחר שטפונות 1953, ולתשתיות שהוקמו בעקבותיה יש השפעה מכרעת על האופן שבו הולנד נראית ומתנהגת עד עצם היום הזה. והפעם, כדי להקדים תרופה למכה, הקימה ממשלת הולנד את ועדת הדלתא השניה, לבחינת הערכות הולנד לשינויי האקלים בדגש לעליית מי הים. הוועדה הגישה את המלצותיה ב- 2008.

מעיון במסמכי הסיכום של הועדה למדתי כי:

  • הבעייה בהולנד איננה רק בעליית מי הים. הזרימה המוגברת הצפויה בנהרות אירופה בחורף עלולה להציף בהולנד שטחים נרחבים, והזרימה המועטת הצפויה בנהרות אירופה בקייץ עלולה להחריף את בעיית חדירת מי הים המלוחים למקורות מי השתייה.
  • להולנדים יש שיטה סדורה, תוצאה של ועדת הדלתא הראשונה, לתכנון למצבי קיצון (כתלות בסבירותם ובהערכת הסיכון), ולא למצב הממוצע.
  • להערכת הוועדה ניתן לתת מענה לשינויים מבלי לפגוע באיכות החיים בהולנד, על ידי חיזוק/הגבהה/שינוי האמצעים הקיימים. ההערכות צריכה להתחיל לאלתר, והתקציב הנדרש הוא כ- 1.5 מיליארד יורו לשנה.

אני מאחל להולנד בהצלחה מכל הלב, וליבי שב ויוצא אל החלשים, מצרים ויטנאם וכו', שחסרים את הכלים, התקציבים והמודעות שיש להולנד, ולכן אינם נערכים באותה מידה. התוצאות לצערנו לא יאחרו לבוא.   

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: