בנגלדש

הגיע לעיוני דו"ח שכתב איש הכנסיה הנורווגית, הנמצא בשליחות בבנגלדש, ועוסק בהשפעות שינויי האקלים על המדינה ובהערכות הנדרשת למענה. בנגלדש היא מדינה עניה וצפופת אוכלוסין, מעל 150 מיליון איש ואישה, שתהיה מהסובלות הראשונות שמינויי האקלים כתוצאה מההתחממות הגלובלית. אתם כבר מכירים את זה, המדינות המתפתחות העניות יהיו הראשונות שישלמו את המחיר על המעשים של המדינות העשירות המפותחות.

תושבי המדינה כבר חווים, ויחוו ביתר שאת התחממות כללית ותקופות של טמפרטורות קיצוניות חמות וקרות, פחות גשם בתקופות בהן הוא נדרש לחקלאות ויותר גשם בתקופות בהן הוא מוביל לשטפונות, סופות טורנאדו וצקלון עצימות יותר, עליית מי ים שתעתיק ישובים ותמליח מי שתייה, והפשרת יתר מקרחוני ההימאליה שתשפיע על המחזור ההידרולוגי.

בדו"ח עצמו שורה של המלצות טובות ומפורטות להסתגלות – הערכות מקדימה לשינויים ולארועי האסון (שטפונות וכו'), בתחומי החינוך, הקהילייה, הכלכלה, הבריאות, החקלאות והפיתוח הסביבתי. אין טעם שאני אחזור על הדברים, ואשמח להעביר את הדו"ח למתעניינים. מה שיפה בעיני הוא שהמלצות אלו יועילו לבנגלדש גם אם לא הייתה התחממות גלובאלית, ועל כן מגיע חיזוק חיובי לעבודת אנשי הכנסיה שם.

מה שעצוב בעיני הוא שכלל לא ברור שיישום מלא של ההמלצות יספיק. לפי התחזיות, ההתחממות הגלובאלית הולכת ומואצת, ותנאי ההתחלה בבנגלדש – המצב הכלכלי, המאפיינים הסוציו-דמוגרפים והתנאים הגיאוגרפים – אינם מבשרים טובות. אם צודקים המדענים, אז ייתכן ולא יעזרו המאמצים, ואז, כמו שאומרים אצלנו, אללה ירחמו על תושבי בנגלדש…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: