שבטי ישראל

הערה מקדימה: הפוסט הזה נוטה להכללות ועלול להיחשד כציני ואולי (בטעות כמובן) אפילו גזעני, אבל האמת היא שהוא מתאר (במידה מסויימת של הקצנה) את המציאות היום יומית בישראל.

ויקיפדיה: "שבטי ישראל היו ישות לאומית וקבוצה אתנית במזרח התיכון הקדום ולמעשה שנים עשר השבטים שהרכיבו את עם ישראל בכללותו ויותר מאוחר אוחדו אל ממלכת ישראל המאוחדת …"

ואני טוען, שגם בישראל 2010 יש 12 שבטים, וביניהם חומות מאמירות – מערכות חינוך נפרדות, נכסי תרבות שונים, אמצעי תקשורת (עיתונים, ערוצי טלוויזיה) ואפילו רשתות שיווק נפרדים. כל השבטים מדברים עברית, אך לרבים מהם זו שפה שניה בלבד. לכל השבטים זכות בחירה ביום הבוחר אבל רק לחלקם חובת שרות בצבא. וההבדלים רבים ומתרבים.

ההפרדה בין השבטים אינה מוחלטת. לא תמיד הם גרים בישובים נפרדים או שכונות נפרדות, ואפילו יש מקרים מעטים של נישואי תערובת, בני שבטים חילוניים שמבקרים בבתי כנסת של שבטים דתיים וכד'. אבל, עם יד על הלב, מרבית המעגל החברתי והמקצועי של מרביתנו שייך לשבט שלנו, ונגיעותנו בשבטים האחרים מעטות וקצרות. זהו המצב אצל מרבית אזרחי המדינה, חברי השבט שלי, חברי השבט שלכם וחברי השבטים האחרים.

אז מי הם 12 השבטים המרכיבים את מדינת ישראל:

–         שבט ה"צבר" ("אצולת הארץ" לשעבר, מרביתה יוצאי מדינות אשכנז). אוכלוסייה ש"הקימה את המדינה" ועדיין אוחזת במרבית נקודות הכוח (תקשורת, אקדמיה, צבא, שלטון). הדור הבא של השבט מתרכז ב"מדינת תל אביב", אוהב לדבר ולקטר הרבה, אך נוהג לעשות בעיקר עבור עצמו ולא למען האחר.

–         לשבט השני יש הרבה כינויים, אז לא אקרא לו בשם. הכוונה היא לאוכלוסייה (יוצאי מדינות ערב ברובה) השוכנת ברובה בערי פיתוח וערים מאותגרות אחרות, שעדיין מנסה להתגבר על רגשות קיפוח (מוצדקות בחלקן) ומציפה את הרחובות והקניונים ב"תרבותה".

–         שבט העולים ממדינות ברית המועצות. העלייה הגדולה האחרונה, ששומרת בהדיקות על צביונה.

–         שבט העולים מאתיופיה. השבט שנראה הכי דומה לשבט.

–         שבט הדתיים הלאומיים. פעם היו בארץ דתיים (שאינם חרדים – ראה להלן) בכל המפלגות. כיום יש (כמעט) רק דתיים-לאומיים.

–         שבט המתנחלים, האוחזים בתפיסת "ארץ ישראל השלמה" ויהי מה. שבט זה דומה מאוד לשבט הדתיים הלאומיים, ועם זאת יש קו שמפריד ביניהם.

–         שבט החרדים האשכנזים ושבט החרדים הספרדים. הגענו לשמונה שבטים. והאמת היא שאולי היה נכון לפצל את השבטים החרדיים ליותר, אבל אנשי השבט שלי ואני ביניהם, בדרך כלל לא מבדילים בין חרדי כזה לחרדי אחר.

–         שבט ערביי ישראל, ה"הילד החורג" והמוזנח של המדינה.

–         שבט הבדואים, שבט של נוודים שהמדינה עדיין לא הצליחה להחליט כיצד להתייחס אליהם, ובינתיים הם מתרבים ומתפשטים בקצב מסחרר.

–         שבט הדרוזים (וכמה עדות קטנות אחרות), שקשר את גורלו עם המדינה, אבל גם כך אינו זוכה ליחס לו הוא ראוי.

ובין השבטים החיים בישראל יש שיוויון זכויות תאורטי, שהרי ישראל היא מדינה דמוקרטית, אבל ההפלייה, הכפייה, השבטיות והבדלי המעמדות הם שהולכים ונותנים את הטון. ו"מדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה" על הנייר בלבד, וכל שבט דואג לעצמו, לתקציביו ולאנשיו. וכמו בג'ונגל החזק מנצח, ומי שניצח אתמול הוא לאו דוקא מי שינצח מחר.

12 שבטים במדינת ישראל, ועד עכשיו מניתי רק 11. אז מיהו השבט ה- 12?

–         האם זה שבט "הבלתי מזדהים", הישראלים שלא שייכים לאף אחד מהשבטים האחרים, "מצב הספיגה" אליו בסופו של תהליך נתמזג כולנו? אשרי המאמין.

–         האם זה שבט היורדים שכבר ירדו, או שבט העולים שעדיין לא עלו?

–         האם זה שבט ערביי השטחים? שבט שחי היום ב"ארץ ישראל השלמה" אך אינו נהנה ממעמד של אזרחות במדינה, אך יש הרוצים לספחו. למעשה יש שני שבטים שכאלו – אחד ביהודה ושומרון והשני בעזה, אבל אפילו הדוקי המאמינים בסיפוח השטחים כבר ויתרו (וטוב שכך) על השבט העזתי.

12 שבטים במדינת ישראל, ונדמה שהיא קרועה מבפנים יותר מאי פעם. האם יאוחדו השבטים לארץ ישראל המאוחדת או שמא יקרעו זה מזה? האם ארץ ישראל היא ארץ מיזוג גלויות ותרבויות או שאנחנו צועדים במרץ לקראת מלחמה רב-שבטית, תרבותית ואחרת? איש איש והתשובה שלו. איש איש והדאגה שלו. איש איש והשבט שלו.

מודעות פרסומת

3 תגובות »

  1. ואני טוענת שבתרבות ישראלית הכל נפרד.. והטענה היא התבססה על כך שישנם הרבה תת תרבויות במדינת ישראל וכל תרבות היא בפני עצמה..

  2. אמיר said

    השאלה מהו האינטרס המשותף והמלכד של כולם, הרי לא יכולנו לקיים מדינה משגשגת, חזקה כלכלית,ביטחונית וטכנולוגית (יחסית לאזור ולחלק ממדינות אירופה).
    האם רק ״השבט״ שלנו מאפשר זאת? ושאר השבטים נתמכים? או שמא אין לנו אזכור של תרומת השבטים האחרים. השאלה הרטורית הנוספת שעולה היא , האם שינויי התרבות מסוגלים לסדוק את החוסן הלאומי.

  3. […] ואני חושב שהבעייה עמוקה יותר, כמפורט בפוסט "שבטי ישראל", בו כתבתי על הפיצול המאמיר בין 12 שבטי ישראל. תראו, […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: