שלום ירושלים

בהדיקות ראויה לציון מכון ירושלים לחקר ישראל מפרסם נתונים סטטיסטים על העיר, ומשנה לשנה הדו"ח שחור יותר. בדו"ח האחרון, בפרק החינוך אנו למדים כי בירושליים כ- 230,000 תלמידים, מהם כ- 60 אלף בחינוך חילוני וממלכתי-דתי יחדיו, כ- 80 אלף בחינוך הערבי וכ- 90 אלף בחינוך החרדי. חטטתי שנתיים לאחור, ושלפתי את הפוסט הקודם שלי בנושא. הנה הוא כלשונו:

חזון לירושליים הוא פרסום מקיף בהובלת מכון ירושליים לחקר ישראל (מוסד אקדמי עצמאי העוסק במחקרי מדיניות בתחומי כלכלה וחברה בכלל ובירושלים בת-זמננו בפרט ובמחקרי מדיניות סביבתית) שמציע תכנית לשינוי המגמות הדמוגראפיות והכלכליות של ירושלים.

ברקע לדברים הידרדרות ברורה במעמדה של העיר, כפועל יוצא מהעליה במשקלן של האוכלוסיות ששיעור השתתפותן בכוח העבודה נמוך. הדבר מרופף את הבסיס הכלכלי של העיר, פוגע ברמת השירותים, ומאיץ את נטישת האוכלוסייה העובדת החזקה.

כך למשל, בקרב היהודים משקל התלמידים בחינוך החרדי בגילאי בית הספר היסודי עלה מ- 13% ב- 1975 ל- 56% כיום, והשכר הממוצע לגבר יהודי בירושלים היה נמוך רק ב- 2% יחסית לתל אביב בשנות ה- 80 כאשר היום הפער הוא 40%.התכנית מציעה הקמת כוח משימה לאומי שיוביל מהלכים הכוללים הרחבה ניכרת של מגזר ההשכלה הגבוהה והמחקר המדעי בירושלים, הרחבת מקורות תעסוקה איכותיים, מענה נדרש בדיור, ושיפור התשתית התרבותית.

אגב, תכנית הפעולה מבוססת על ההנחה כי ירושלים תהנה מרגיעה ביחונית ואופק מדיני מבטיח, ובוחנת גם את המשמעויות משגשוש אפשרי בירושלים הפלסטינית כתוצאה מהסדר מדיני. 

ואני שואל – האם יכול להיות שהתהליך שעבר על ירושליים ב- 30 השנים האחרונות ביחס ל"מדינת תל אביב" עובר בימים אלו על ישראל ביחס למדינות המערב? ואיזה כוח משימה לאומי מנסה לעצור את התהליך הלאומי הזה באיבו? לדעתי, הברור הזה יותר חשוב ויותר מעשי מאשר העיסוק הממוקד בירושליים, שיהיה (להערכתי) מועט מדי ומאוחר מדי

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: