שיא תפוקת הנפט

צריכת הנפט נמצאת פחות או יותר בפלאטו בחמש השנים האחרונות והנ"ל הביא לגל תומכים ונביאים תחת הכותרת שיא תפוקת הנפט. המונח "שיא התפוקה" יוצר תחושה כאילו בעתיד יהיה מחסור בתפוקה, ויש היוצאים נגד ומציגים את הגילויים החדשים ברחבי העולם, ראו מאמר ב- New York Times – "יהיה דלק" (המתענינים במיוחד יכולים לפנות לדיון ב"שינוי ירוק" סביב המאמר והתגובות שהוא קיבל מאנשי שיא התפוקה ואחרים).

אני חושב שזה ממש לא לב העניין.

מאוד קשה לדעת מה קודם למה, מה גורם למה ואיך מתאזנת המשוואה, ועדיין בעיני המינוח שיא התפוקה מדגיש את הצד הלא נכון של הדברים. להבנתי, לא מדובר כאן בתופעה פיסיקלית טבעית, הנובעת ממחסור (כפי שהמונח שיא התפוקה מטעה לחשוב), ובעיני אפילו לא עליית מחירי הנפט היא הגורם המניע. מה שאני חושב הוא שהמשבר הכלכלי (שנבע בעיקרו מסיבות אחרות), העלייה בזמינות הגז הטבעי, ושפע הפחם (ויש עלייה גם בשריפת פחם בעולם) הם שהביאו לעצירה בביקוש לנפט. ולכן, אם היינו קוראים לזה עצירה בביקוש הייתי מרגיש יותר נוח, למרות שגם זה לא תאור מושלם.

אבל, וכאן העיקר, בעיני השאלה של כן-לא יש דבר כזה "שיא תפוקת הנפט" איננה חשובה, ולעקוב אחר היתרות המוכרות זו טעות גדולה במיוחד. לפי מודלי האקלים המקובלים, די בשריפת היתרות המוכרות בקצב הצריכה הנוכחי כדי להביא חורבן על העולם…

ולכן, אם נפשנו חפצה חיים, מה שחשוב להבין הוא שהעתיד בעיקר תלוי בנו, בהחלטות שלנו. אנחנו צריכים לדאוג לכך ששיא תפוקת הנפט יהיה לעובדה (ואין זמן לשבת על הספסל ולבדוק האם זה קורה או לא), אנחנו צריכים לדאוג שאת הנפט לא יחליפו דלקים מפחמים אחרים (פחם או גז טבעי, אוי כמה שהשם "גז טבעי" מטעה …), אנחנו צריכים לעצב את עתידנו, אנחנו צריכים לשמור על כדור הארץ עבור ילדינו.

השעון דופק. אם לא נעבור ביוזמתנו לכלכלת אנרגיה לא פחמנית בהקדם המיידי, אז אנחנו מביאים אסון לעולם של הילדים שלנו (וזאת בתקווה שלא אחרנו את הרכבת). צמצום דרמטי בצריכה/תפוקה של כלל הדלקים המפחמים היא צורך השעה, שלא לומר צורך המאה, ו"שיא תפוקת הנפט" הוא דבר שאנחנו צריכים לגרום לו לקרות (ולא לדון בשאלה האם הוא "קיים" או לא).

מודעות פרסומת

תגובה אחת »

  1. אסנת said

    האם אתה מכיר את המושג EROEI? הכוונה היא פחות או יותר לנצילות האנרגטית מהפקת אנרגיה ממשאבים שונים. מעניין לראות את ההבדל בין אנרגיות מתחדשות, שם היחס עומד על 1-3 לבין נפט, פחם ושאר מקורות לא מתחדשים, שם היחס יכול להגיע לעשרות. כמובן שיש דיון מעניין האם זהו מדד פיסקלי טהור, או שמא הוא מושפע מהכלכלה בפרט ופוליטיקה בכלל. (ייתכן ולא ממש דייקתי, אני לא מכירה את הנושא לעומק, אבל אם טרם התוודעת אליו הסוגיות הקשורות אליו יענינו אותך מאוד)

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: