תורת היחסיות

רעידת האדמה בצ'ילה הייתה חזקה פי 500 מאשר זו שבהאיטי, אך הנזק שגרמה היה בטל בשישים יחסית ל- 220,000 ההרוגים בהאיטי. רבות כבר נכתב על הסיבות לכך, אבל הנה השבוע למדתי עוד נתון מעניין. הנזק בצ'ילה עמד על כ- 30 מיליארד דולר, מתוכם כ- 8 מיליארד היו מבוטחים. אין לי מספרים מקבילים ביחס להאיטי, אבל היו בטוחים ששיעור הביטוח שם היה נמוך יותר. זוהי תורת היחסיות – פער בין מדינות בחוסן הכלכלי והחברתי, שמתבטא גם בחוזק התשתיות וגם ביכולת ההתאוששות.

בסה"כ הערך הביטוחי של אסונות הטבע ב- 2010 עמד על 130 מיליארד דולר, מתוכם כ- 37 מיליארד היו מבוטחים. הכיסוי הביטוחי כמובן שאינו אחיד. במערב אירופה נגרמו נזקים בהיקף של 6 מיליארד דולר בסערות החורף, 50% מתוך זה היה מבוטח. היו בטוחים ששיעור הביטוח היה שונה ביחס ל- 56,000 ויותר ההרוגים בגל החום ברוסיה.

תורת היחסיות איננה מתבטאת רק באיכות התשתיות וברמת הביטוח, אלא גם בהתייחסות התקשורתית. קל לראות את הפער בין הכיסוי הנרחב לשטפונות הנוכחיים באוסטרליה, בהשוואה לשטפונות בברזיל, שגבו חיי אדם פי 10 ויותר, אבל מי בכלל שמע על כך שממש בימים אלו שטפונות מכים גם בסרי לנקה הענייה? (עשרות הרוגים, 400,000 אנשים חסרי בית).

ולא נשכח את האסון ההומינטרי בקולומביה, שגשמי הקייץ הציפו רבע משטחה, הביאו למיליוני פליטים, וגרמו נזק של כמעט 10 מיליארד דולר. על רמת הביטוח אין מה לדבר, וקרן עולמית שביקשה לאסוף 2 מיליארד דולר לסיוע הצליחה עד עתה לאסוף רק כמחצית מהסכום.

הפוסט הזה לא מגלה משהו חדש ו"תורת היחסיות" היא מציאות מוכרת – בסה"כ שוב נוכחנו שכאשר אמא טבע חובטת, עדיף להיות עשיר וחזק, ערוך ומבוטח למענה. למתעניינים, הנה לינק לקריאה נוספת על אסונות הטבע ב- 2010 מנקודת המבט של חברות הביטוח. 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: