דמוגרפיה וביטחון בראייה גלובאלית

מחקר חדש של RAND בוחן מגמות דמוגרפיות ברחבי העולם עד 2050, ומנתח השפעות אפשריות על היבטי ביטחון. תודה לעמי על הלינק.

צוות המחקר לא כלל אף דמוגרף מקצועי, ונבנה מכלכלן המתמחה במדיניות ציבורית, חוקרת בתחום מדעי המדינה עם התמחות במזרח התיכון, וכלכלן שהתמחה בהשלכות של טכנולוגיות מידע על היבטי ביטחון לאומי. בעיני זה בסדר גמור. הממצאים הישירים של הניתוח הדמוגרפי הכמותי הם פשוטים ומובהקים, והאתגר המרכזי הוא בניתוח ההשלכות. ברם, נדמה לי שבחלק מהמסקנות הצוות היה פסקני מדי ובעל נטייה "פטריוטית אמריקאית"- קראו ושיפטו בעצמכם.

בכל מקרה, הנתון המרכזי בו התמקד הצוות היה שיעור ההשתתפות בכוח העבודה והיצירה, כנגזרת מקצב הילודה והזדקנות האוכלוסייה. כך לדוגמה, לצד ארה"ב ששומרת על "יציבות" המספרים מראים, לא במפתיע, על עלייה ניכרת בהודו ופקיסטן, לצד ירידה בסין ויפן (אגב, במקום אחר קראתי על המחסור המתגבר בכח אדם סיעודי ביפן, שיוכל להיסגר רק בכניסה נרחבת של רובוטים). על ההשלכות של שינויים אלו במדינות אלו ואחרות כמובן שאפשר להתווכח.

בתמונה הרחבה, למי שפחות מכיר, מגמת העלייה האקסופננציאלית באוכלוסיית העולם נבלמת, והאוכלוסייה (ללא קטסטרופה או תפנית בלתי צפויה אחרת) תתייצב בחצי השני של המאה על 9-10 מיליארד אנשים (לעומת כ- 7 מיליארד כיום). התוספת תגיע ברובה במדינות הנחשלות, והגידול העיקרי יהיה במספר המתגוררים במגה-ערים.

מעבר לתמונה הגלובאלית יש גם את השינויים המקומיים, במדינות סביבנו ובקרב המרכיבים השונים של החברה הישראלית. אבל על כך בהזדמנות אחרת.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: