ביצים וזבובים

את החופשה החדשה של מערך החינוך בין יום הכיפורים לסוכות בחרנו לבלות בצימר בכפר יובל, כפר בגליל העליון המיושב ברובו על ידי עולים מקוצ'ין בהודו. פרנסתם של תושבי הכפר, כמו של מרבית הישובים על קו הגבול עם לבנון, נשענת על לולים של תרנגולות לביצים. הצימר היה נהדר, נקי יפה ומרווח, האירוח היה חם ולבבי, והמחיר הנמוך פיצה על הריח מהלולים ומטרד הזבובים.

בקרנו בלול המשפחתי. מעל 2000 תרנגולות מבלות כשנתיים בכלובי רשת זוגיים קטנים, אוכלות מקרקרות ומטילות, את הביצים שמרביתנו קונים בסופר (על ביצי חופש – ראה בהמשך). כשקצב ההטלה יירד הן יוחלפו בתרנגולות צעירות וישחטו למזון לחי או לנקניקים (העופות שאנחנו אוכלים מגיעים מ"מסלול אחר").

המטרד הסביבתי של הלולים אמור לשנות פנים במסגרת "רפורמת הלולים". בין השאר כתוצאה משפעת העופות, יש רצון להוציא את הלולים מחוץ לישובים, אבל הסיפור הזה הרבה יותר מסובך, ויש בו נגיעות ודילמות לרוב. בעלי הבית החביבים שתפו אותנו בזווית שלהם.

הלולים החדשים אמורים להיות גדולים יותר, ולכן מחייבים שיתופי פעולה בין מספר משקים. ברם, כאשר החקלאים עדיין זוכרים את הקשיים במשק השיתופי ושמחים על ההפרדה שהצליחו לייצור בין חברי המושבים, וכאשר בני בעלי המשקים תרים אחר מקצועות חופשיים ומתקדמים, הדבר הסביר שיקרה הוא כניסה של בעלי הון שירכשו מהמשקים את זכויות הגידול. האם זה מה שאנחנו רוצים?

ובאיזה סטנדרט ייבנו הלולים – האם בסטנדרט אירופאי או גידול ביצי חופש בלבד כדרישת עמותת אנונימוס? והמשמעות ברורה – גידול במתכונת של ביצי חופש "ישפר את רווחת התרנגולות" אבל גם יביא לפגיעה קשה יותר בשטחים הפתוחים (ולזה מתנגדת החברה להגנת הטבע) ולהעלאת המחיר לצרכן (הן בעלות הקמת הלולים בסבסוד ממשלתי, והן במחיר ביצה). התמונה של התרנגולות בלולים איננה מלבבת, אבל כשאני נזכר בתרומה הרבה של ביות החיות להתפתחות החברה האנושית (פרוט בספר הנפלא "רובים, חיידקים ופלדה"), קשה לי לקדש את עמדת עמותת אנונימוס ואני איני בין אלו שקונים רק ביצי חופש. ואתם?

רפורמת הלולים עצמה תקועה כבר שנים בוועדת החינוך של הכנסת. הכיצד? שר החקלאות הקודם שלום שמחון הוא בעל אינטרס אישי בנושא ולכן ההחלטה על הרפורמה הועברה ברשות המחוקקת לוועדת החינוך… וברקע ההיבט הבטחוני. כחלק מחיזוק קו העימות הביצים מסובסדות על ידי המדינה, וכחלק מרפורמת הלולים הכוונה היא להשאיר את הסובסידה אצל המקומיים ולא אצל בעלי ההון שירכשו את זכויות הגידול. יש לקוות שכך גם יהיה.

לול בגליל העליון איננו מקור פרנסה מספק כבר היום ומרבית המשפחות מחזיקות עיסוק נוסף, תיירות במקרה של המשפחה בה התארחנו. אבל מה שמטריד אותם באמת הוא העתיד של משפחתם ולא של הלולים. שלושת הילדים שלהם כבר בוגרים, אבל לא נשואים וללא ילדים (מתי כבר יגיע הנכד הראשון?). הם גרים במרכז הארץ, עובדים במקצועות חופשיים, ללא חיבור לקרקע. לאן כל זה מוביל כל אחד יכול לחשוב לעצמו.

הקוראים הנאמנים של הבלוג בטח שואלים את עצמם מתי יבוא הפאנץ ליין, החיבור להתחממות הגלובאלית או להתפוצצות הדמוגרפית. אז זהו שהפעם לא. סתם סיפור קטן עם הרבה חומר למחשבה מחופשה נעימה בצפון. חג סוכות שמח לכולם. 

תגובה אחת »

  1. ohad said

    אהבתי.
    ודווקא חושב שהסיפור שיך מאוד הן להתפוצצות הדמוגרפית והן ללחלק מהבעיות האקטואליות ביותר של החברה שלנו. חלק מהרווחה הכלכלית ומחירי מזון נמוכים באים מגידול אינטנסיבי של בעלי חיים. זה לא חוכמה לצרוך רק ביצי חופש ולאכול תרנגולוי הודו שגדלים בשדה כאשר אתה עשיר ומנצל משאביים שיכולים להאכיל 10 משפחות עניות. באותו נושא כך גם מעבר ממשקים משפחתים להשתלטות של תאגידי ענק על אמצעי הגידול. כבר כיום חלק גדול מהלולים בארץ שיכים לחברת גרנות הכרמל ששיכת לדוד יזראלי (כן זה מהקניונים) הגידול מתבצע על השטחים ששיכים למושבים ולקיבוצים, המגדלים הם אותם המגדלים ורק הרווחים מופנים החוצה לתאגידים.אולם כאן לא נגמר הסיפור, על הלולים מקימים מערכות סולואריות. הרווח מתחלק לשני גופים גרנות הכרמל שמשכירה את הגג של הלול וחברת סופר גז שמקימה את המערכת הסולארית. חברת סופר גז היא חברת בת של גרנות הכרמל ושוב הרווח מניצול משאבי הקרקע שיכים למושבים ולקיבוצים ונוצל בעבר לרווחת עשרות משפחות שבחרו לחיות בפריפריה, הולך לתאגיד של יזראלי.

    אם תרצו זה הסיפור העיקרי של המאבק החברתי שצריך להוביל לכך שיותר משפחות יוכלו לנצל את משאבי המדינה ולגזור קופונים כל אחד בתחומו ולמנוע את המצב בו כולנו עובדים לטובת רווחים של מתי מעט.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: