אשליית הגז הטבעי

מאמר בהיר ב- WashingtonPost שם את בלון הגז הטבעי בפרופורציה.

במובנים רבים הגז הטבעי (אני מת על השם הזה, גז טבעי הוא טבעי בדיוק כמו פחם טבעי ונפט טבעי) מביא לצמצום בפליטת גזי החממה. בהשוואה לפחם (טבעי …), בשריפת גז טבעי משתחררת חצי מכמות הפחמן הדו חמצני, ואכן בזכות המעבר לגז ארה"ב הגיעה לרמת פיזור גזי חממה שלא הייתה כמותה 20 שנה. אבל זה לא כל הסיפור.

בפועל, המחיר הזול יותר של הגז הטבעי וכוחות השוק משפיעים לרעה על השקעת המשאבים בפיתוח מקורות אנרגיה מתחדשים – שמש, רוח וכו'. גז זמין וזול יעלה את צריכת האנרגיה הכוללת ויעכב את התפתחותם של מקורות אנרגיה שתרומתם להתחממות הגלובאלית נמוכה בהרבה.

בנוסף, יותר ויותר גז טבעי ממוצה בתהליך שנקרא fracking ששחרור מתאן הוא אחד מהשלכותיו הסביבתיות (ויש עוד, כמו צריכת מים מוגברת, חשש לזיהום מי תהום ועוד). גז המתאן הוא גז חממה רב עוצמה, פי כמה וכמה מדו-תחמוצת הפחמן, אך למזלנו משך החיים שלו קצר בהרבה. בסה"כ, כשמשקללים את המתאן, הפער בתרומה להתחממות גלובאלית בין גז טבעי לבין פחם מצטמצם עד כדי נמחק. 

בסה"כ, המעבר לגז טבעי הוא תהליך חיובי המקנה לנו עוד זמן, אבל מדובר בזמן מוגבל ביותר. אם ניתן לכוחות השוק להמשיך ולקבוע את עתידנו, המאמר מעריך כי ההתחממות מעשה ידי אדם תביא לעלייה של 3.5 מעלות, והמשמעות היא חשש כבד לסחרור אקלימי והתחממות רבה נוספת עקב עירור של תהליכים טבעיים שונים בכדור הארץ.

להזכירנו, היעד המוסכם על מדענים ואפילו (לפחות כהכרזה) על פוליטיקאים הוא 2.0 מעלות מעשה ימי אדם בלבד. לשם נוכל להגיע רק במדיניות אמיצה, כולל מיסוי כבד על אנרגיה המופקת מדלקים פוסיליים ובהם גז טבעי.

   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: