חינוך ירוק להקטנת מתחים בחברה

ערב ראש השנה תשע"ג והכותרת הראשית ב- YNET – "המתח בין החרדים לחילונים רק מתעצם". ואני חושב שהבעייה עמוקה יותר, כמפורט בפוסט "שבטי ישראל", בו כתבתי על הפיצול המאמיר בין 12 שבטי ישראל. תראו, משפחתי שייכת לשבט ה"צבר", אני גר בישוב שבטי ובנותי למדו בבית ספר שבטי, וכך הן מסיימות את התיכון מבלי שיצא להן לפגוש ולהכיר, אדם מול אדם, את בני השבטים האחרים – לא חרדי, לא ערבי, ובמקרה שלהם אפילו לא עולה מרוסיה או מאתיופיה. מעולם, אבל מעולם, לא יצא להן לבלות זמן איכות עם בני השבטים האחרים, והן לא מאוד מיוחדות בכך, אז מה הפלא שהאחד שונא את האחר?

בעיני זה כישלון של מערכת החינוך. הדרך הטובה ביותר להגביה את החומות היא לא להכיר אחד את השני ולהיפגש רק בנושאי מחלוקת (גיוס, שטחים, דת ועוד). הדרך הטובה ביותר להקטין מתחים ולהוביל את המדינה לעתיד טוב יותר היא בהכרות הדדית, מגיל צעיר, ללא דעות קדומות ותחת מטרה משותפת עמה כולם יכולים להזדהות.  

הנה הצעה תמימה לשינוי המצב, ובהזדמנות זאת לתפוס שתי ציפורים במכה אחת, ולקדם את החינוך הירוק בישראל:

 1. תכנית הלימודים בחטיבת הביניים תכלול, בכל בתי הספר בישראל ללא יוצא מן הכלל, פרק זמן משמעותי, בהם התלמידים יצאו במתכונת פנימיה למסגרת בה ילמדו יחדיו תלמידים משבטים שונים. התכנית תבנה כך שכל תלמיד יבלה במהלך שלוש השנים מספר ימים עם כל אחד מהשבטים האחרים. 
 2. הלימודים יעסקו בקיימות – שמירה על הסביבה, העולם שאנו משאירים לדורות הבאים ועוד. בנושא זה אין שום סיבה למחלוקת בין השבטים השונים.
 3. כדי להקל על חלק מהשבטים, אני פתוח לאפשרות כי המפגשים יערכו בנים לחוד ובנות לחוד. בגילאי חטיבת הביניים הפער המנטאלי בין הבנים לבנות גבוה במיוחד ובכלל לא יזיק להפריד את הקבוצות.

מימוש התכנית דורש תקציבים, אבל זו לא הבעיה העיקרית. נדרש שמנהיגי הזרמים השונים יתנו את ברכתם למהלך – ראשי המדינה, ראשי המגזרים וכהני הדתות. אני חושב שאנשים אלו חכמים מספיק כדי להבין את הבעיה ואת היתרונות בפיתרון המוצא, אבל הם צריכים דחיפה. גם כאן יש לי רעיון מקורי – נבחר 12 נציגים, נכניס אותם לחדר אחד, וניתן להם לצאת מהחדר רק לאחר שקיבלו את הרעיון או שהציעו והסכימו פה אחד על רעיון טוב יותר.

אשמח מאוד לתגובות – הצעות לשיפור הרעיון, ורעיונות כיצד לקחת את הדברים צעד אחד קדימה לקראת מימוש. ובינתיים, שתהיה לכולנו שנה טובה וירוקה, שנה שבה נתאחד לא סביב איומים או מלחמות, אלא סביב הזדמנויות, שנה שבה נחליף שנאת אחים בערבות הדדית, שנה של בריאות ואושר. 

2 תגובות »

 1. אייל said

  מסכים מאוד עם הניתוח השבטי. חולק על האפשרות להביא את כל הפלגים / שבטים להסכמה על הדרך המשותפת. פלג (שבט) שאינו רוצה להשתתף בשיח, לא ניתן לחייבו. גם אם נצליח ללמוד לשתף פעולה בין מספר פלגים, נצעד צעד גדול קדימה. לצערי, המגזר החרדי יישאר ככל נראה מחוץ לתהליך, אבל ייתכן בהחלט שלאחר צבירת תאוצה של התהליך, נוכל לראות גם שיתוף פעולה של חלקים מהם.
  היישום שבחרת פחות נראה לי מעשי.
  נראה לי שכדי להביא את התכנית לפסים מעשיים צריך לרדת מרעיונות של פנימיה ולעבוד יותר על שבועות מאמץ בבתי הספר. הייתי מתחיל עם פרקי זמן צנועים, החל מיומיים בכיתה ז', למשל, ועד לשבוע פעילות מלא בי"א -י"ב. כל שכבה תעסוק בנושא אחר מתוך רשימת הנושאים שיוחלט עליהם והפעילות תיחשב כסמינר לימודי.
  שנה טובה,
  אייל

 2. אריק גרניט said

  הי איתן
  אני חושב שאתה מתאר מצב קצת קיצוני, שאולי נובע מצורת ההקמה של רעות במקור. להערכתי בבתי ספר עירוניים, בהם לומדים מרבית תלמידי ישראל, מגיעים תלמידים מהרבה יותר שכבות (שבטים) באוכלוסיה , בוודאי הרבה יותר עדות וארצות עליה. אצלנו באלקנה שגם הוא יישוב שבטי למדי, יש באולפנה כיתת תלמידות יוצאות אתיופיה ותלמידות מכמה יישובים ועדות, כולל עולות מחבר העמים. חלק גדול מהבנים מתפזרים בישיבות תיכוניות ברחבי הארץ, כך שגם אם אלו בתי ספר שבטיים, הנערים בוודאי נחשפים להרבה יותר ממה שקורה בארץ.
  אני חושב שלב הבעיה הוא קישור בין זרמי החינוך העיקריים: ממלכתי, ממ"ד, חרדי וערבי. שם האתגר שציינת קיים. אני מכיר כמה יוזמות למפגשי תיכונים יהודיים (חילוניים) ערביים בצפון, ואני מודה ששמעתי משם דברים שדי זעזעו את המספר ואותי כך שאני לא בטוח שהייתי רוצה שנכדי (ילדי כבר עברו את הגיל) ישתתפו במפגשים כאלה, אבל יכול להיות שאם הנושא יהיה אכות הסביבה זה יוכל ליצור סביבה יותר אוהדת.
  אגב, שנת השרות שחלק מהנוער יוצא אליה לפני הצבא היא הזדמנות מצוינת לחשיפה לשאר השבטים, גם אם זה קצת מאוחר.
  גמר חתימה טובה
  אריק ג

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: