בין שני קטבים

בהחלט יכול להיות ששמעתם לאחרונה על השפל בקרח על האוקיינוס הארקטי בקוטב הצפוני – השיא של העת החדשה נשבר הקייץ וזו עדות מדאיגה להתחממות הגלובאלית.  אבל אני מניח שלא שמעתם על שיא מקביל בכמות הקרח על האוקיינוס סביב אנטרטיקה, בקוטב הדרומי. קונספירציה של ירוקים יזעקו מכחישי האקלים, אבל פוסט ב- New York Times מסביר את ההבדלים. הנה עיקרי הדברים בקצרה.

הקוטב הצפוני הוא אוקיינוס המוקף בכמה יבשות. הירידה בכמות הקרח האוקיינוס הארקטי היא דרמטית – כ- 50% בהשוואה למדידות מ- 40 השנים האחרונות (תקופת המדידות הלוויניות) – וכתוצאה מכך:

  • יכולת קליטת קרני השמש בקוטב הצפוני נמצאת בעלייה (ים כחול סופג להבדיל מקרח לבן מחזיר) ולכן נוצר משוב המאיץ את ההתחממות.
  • האפקט המצנן של הקוטב הצפוני (משמעותי לאקלים באירופה) נפגע.
  • הפשרת הקרח מאפשרת גישה נוחה יותר למאגרי נפט וגז והמשמעות היא דלק זמין שנוכל לשרוף ולתרום עוד קצת להתחממות.

לעומת זאת הקוטב הדרומי הוא יבשת שמוקפת באוקיינוס. הקרח מצטבר בחורף הדרומי ומפשיר כמעט כולו בקייץ הדרומי, במחזור שנתי. העלייה בשיא הקרח בשעה שהעולם מתחמם בהחלט מעניינת, אבל היא הרבה פחות משמעותית מהשפל בקוטב הצפוני:

  • השינוי בשיא בקוטב הדרומי קטן מ- 10% (בהשוואה למדידות מ- 40 השנים האחרונות), לעומת הירידה ב- 50% בקוטב הצפוני בתקופה המקבילה.
  • לכמות הקרח סביב אנטרטיקה אין השפעה גלובאלית משמעותית ולא ניתן להצביע על משוב שבזכות העלייה בקרח הדרומי תואט/תבלם ההתחממות הגלובאלית.

אגב, למדענים הסברים לעלייה המתונה בקרח בקוטב הדרומי והם קשורים לשינויים בתבנית רוחות הקוטב ולחור באוזון (החור שיצרנו, ולאחרונה הגיע לשיא ויתחיל לקטון, עקב צעדים שונים שנקטנו, בסה"כ סיפור הצלחה למדיניות בינלאומית, שמעלה תקווה באשר להתמודדות עם ההתחממות הגלובאלית, אם כי הפעם האתגר גדול כמה וכמה מונים, אבל על כך בפעם אחרת).

ולסיום מבחן – האם אתם מזהים איזה חצי (תחתון/עליון) מייצג איזה קוטב?

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: