עליית מי הים במאה ה- 21

כפי שכתבתי לא מזמן בפוסט בנוגע להדלפת הפרק המדעי של פאנל המומחים של האו"ם, הבשורות לגבי עליית מי הים במאה ה- 21 מדברות אמנם על עלייה של 30 ס"מ עד מטר בלבד, אך מציינות כי יש מודלים החוזים עלייה גדולה יותר. להבדיל מתחומים אחרים בהם מסקנות הפרק חדות ונמרצות (למשל הקביעה כי "יש התחממות גלובאלית והיא בעיקרה מעשה ידי אדם"), בתחום התחזיות לעליית מי הים נותר ספק רחב.

ג'יימס הנסן, מנהל המכון למחקרי חלל ב- NASA, פרופסור באונ' קולומביה ומבכירי מדעני האקלים בעולם מסביר חלק מאי הוודאות במאמר קצרצר שפרסם לאחרונה באתר שלו.

עליית מי הים נובעת מהתחממות ממוצעת של המים, המביאה להתרחבות האוקיינוסים, ומהפשרת הקרחונים. עד היום ההתחממות/התרחבות הייתה החלק המרכזי, שהביא לעלייה של כ- 30 ס"מ במאה ה- 20. אי הוודאות העיקרית נוגעת להפשרת הקרחונים. במצב יציב בעולם חם ב- 2 מעלות ויותר לא צפויים קרחונים בגרינלנד כלל, והנ"ל משמעותו ים גבוה במטרים רבים מאוד, אך למזלנו, על פי המודלים המקובלים יש שיהוי בין ההתחממות לבין ההפשרה, שיהוי שיכול לקחת מאות שנים רבות.

המודלים המקובלים מניחים שהשינוי בקצב ההפשרה של גרינלנד יהיה לינארי, ומשמעות הדברים תרומה צנועה של 30 ס"מ לעליית מי הים עד 2100. במאמר הקצרצר הנסן מעלה השערה כי הקצב אינו לינארי וכי עליית מי הים במאה ה- 21 עלולה להיות מטרים רבים – המשמעות להתיישבות הנרחבת של האנושות לאורך החופים והנהרות הרסנית וברורה. הנה הגרף עם הנתונים (כפי שפורסם לאחרונה במאמר של Shepard ואחרים ב- Science) וחשוב לציין כי כל 360 גיגהטון הוא עוד מ"מ עליית מי ים ממוצעת:

ice

מהנתונים  ברור שקצה ההפשרה עולה אך קשה לדעת האם השינוי בקצב ההפשרה הוא לינארי הוא אקספוננציאלי, והנסן מוסיף כמה הערות חשובות. ראשית, הפשרה מהירה של הקרחונים תביא לאפקט קירור מקומי שיאט את תהליך ההפשרה. זו בשורה טובה, ממתנת, אבל צריך לזכור שגרדינט טמפרטורה חד מהמקובל  בצירי האורך של כדור הארץ יביא לעלייה בעוצמת הסופות ואסונות הטבע.

אז מה עושים? נכון שצריך לעקוב ולראות כיצד הדברים מתפתחים, אבל אי אפשר לשבת על הגדר. אם יתברר שאנו במסלול לא לינארי, זה עלול להיות במועד מאוחר מדי מכדי לעצור את המגמה. ההמלצה של הנסן, ובעיני זו ההחלטה ההגיונית היחידה, היא להתחיל לצמצם בהדרגה ובמהירות את פיזור גזי החממה, והדרך להשיג זאת היא בקביעת מס פחמן – בואו נתחיל בארה"ב וסין ואז יבואו גם כל השאר.

תוספת: הנה לינק לראיון עם פרופ' החוקר את קרחוני גרינלנד.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s