טעות, טועים, טעינו – משבר האקלים מגיע לדבוס

הכלכלן הבריטי, סר ניקולס שטרן, פרסם ב- 2006 דו"ח מומנטאלי על הכלכלה של ההתחממות הגלובאלית, והמשפט שכולם זוכרים הוא שיש להשקיע אחוז אחד (1%) מהתל"ג הגלובאלי כדי להפחית את ההשפעות של שינויי האקלים, אחרת נעמוד בפני איום על 20% מהתל"ג. לא עברו שנים רבות ובכנס דבוס הנוכחי סר שטרן לא מתבייש להודיע שהוא טעה – I got it wrong on climate change – it's far, far worse.

טוב, מה הפלא, בדו"ח שלו סר שטרן הניח שאנו צריכים להתייצב על 450-550 חלקיקים למיליון (כיום אנחנו נושקים ל- 400, במגמת עלייה ברורה) ואילו היום ההסכמה הרווחת היא שיש להתייצב על 350 חלקיקים למיליון (הגעה לפיק, הפיכת המגמה, וירידה חזרה ל- 350 תוך עשרות שנים), אבל אנחנו מתנהגים כך שגם 550 חלקיקים למיליון נראה כיעד לא מתכנס.

בדבוס שטרן חזר על הערכות עדכניות של מדעני האקלים ומציין כי הנתיב בו אנו צועדים יוביל אותנו להתחממות דרמטית של 4-5 מעלות במאה הנוכחית, הסיכון כבר כאן, וככל שנקדים לפעול כך ייטב. ובלשונו – Do we want to play Russian roulette with two bullets or one? מנכ"ל הבנק העולמי לקח את הדברים צעד אחד קדימה – בנאומו בדבוס הוא דיבר על הסכנה בעימותים על משאבי טבע, מקורות מזון ומים, ועל דרך הפעולה הנדרשת – הפיכת ערי העל לירוקות, וכלכלה ידידותית לסביבה ("צמיחה ירוקה"). מה שנותר לבחון הוא את המעבר ממילים למעשים. באותו נאום ציין שטרן כי הוא תומך במדיניות ממשלת בריטניה, אך בו בעת מתפרסם כי יש לחץ גובר במדינה להתנתקות מהרגולציה הסביבתית הקפדנית של האיחוד האירופאי.

כשכלכלנים מדברים על משבר האקלים זה סימן טוב בעיני. דרך החור בגרוש יזוז דבר, ואני מאלו שמאמינים כי רק ביטול הסובסידיות לדלקים הפוסילים (הרגל פסול הנהוג במרבית העולם) וקביעת מס פחמן נוקשה (שיבטא את המחיר האמיתי של שריפת דלקים), יביא לשינוי המיוחל. ברם, לצערי יש לי הרגשה שזה לא הסיכום שיצא ממפגש העל בדבוס.

תגובה אחת »

  1. […] לורד שטרן ממשיך ומצביע על הקשר בין הכלכלה להתחממות הגלובאלית. כזכור, הוא פרסם ב- 2006 דו"ח מומנטאלי על הכלכלה של ההתחממות הגלובאלית, והמשפט שכולם זוכרים הוא שיש להשקיע אחוז אחד (1%) מהתל"ג הגלובאלי כדי להפחית את ההשפעות של שינויי האקלים, אחרת נעמוד בפני איום על 20% מהתל"ג. […]

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s