פוסט אורח – אנרגיות מתחדשות בישראל עדות מהשטח

הי ידידי, אני קורא את המאמרים שלך בעצב רב.  לצערי גם אנחנו במדינת ישראל פועלים בניגוד גמור לאינטרס הלאומי שלנו.  אני כיום לקראת סיום פרויקט של התקנת 2.5 מגה חשמל סולארי על גגות מבנים בקיבוץ רביבים.  הפרויקט הוקם בזכות החלטת ממשלה, סובסידיה ממשלתית, ויזמים פרטיים. מכל בחינה זה פרויקט התורם לקידום אינטרסים לאומים רבים:

  • יצור החשמל קרוב ללקוח (במקום ליצר חשמל באשקלון ולהוליך אותו עד הנגב על כל בזבוז האנרגיה והתשתיות הקשורות לכך)
  • ביטחון למחיר קבוע למשך 20 שנה. 
  • פיזור חלוקת ההון (משקיעים בינוניים ורבים ולא רק טיקונים)
  • הקטנת התלות ביצרן אחד גדול (חח"י על כל חסרונותיה וערבות המדינה להפסדיה)
  • הקטנת הקרינה על גגות המפעל והרפת ובהתאמה הקטנת הצריכה עבור מיזוג וקרור.
  • מתן תעסוקה לאנשים רבים לאורך זמן.
  • וכמעט שכחתי יצור חשמל, נקי ללא זיהום אוויר, ממקור לא מתכלה.

כיום כאשר ניתן להתקין מתקנים אלו בעלויות של 0.6 ₪ לקווט"ש זה עלות ממוצעת של חשמל תעו"ז (השעות בהם מערכת סולארית אפקטיבית ביותר), מדינת ישראל הפסיקה את התמיכה והעידוד להקמת מערכות חדשות וההסדרה החדשה מאפשרת הקמת מערכות רק בתחרות מלאה ליצור החשמל המזהם וגם אז תחת מגבלות רגולטוריות רבות.

זאת כאשר החשמל המזהם (המיוצר על ידי חח"י) זוכה לסבסוד עקיף רב. סבסוד עקיף המתבטא בערבויות ממשלה לחח"י, מתן שרותי בטחון בחינם למפיקי הגז, אי תשלום על הזיהום שיוצרים, אי תשלום על השטחים הרבים כולל רצועות חוף אשר נשללו מהאזרח לטובת יצור החשמל ועוד ועוד.

aboutההסדרה המכונה מונה נטו אינה מאפשרת יותר למכור את החשמל לחברת החשמל אלא מחייבת כל מי שמתקין מערכת סולארית לצרוך בעצמו את החשמל שמיצר.  לכאורה נראה די סביר אולם המשמעות היא שכדי להקים מערכת כזו נדרש שילוב של מבנה עם גג מתאים השיך לצרכן חשמל גדול (מפעל או קיבוץ שהוא מחלק היסטורי) ואשר יש לו הון פנוי לצורך הקמת המתקן.

בהסדרה זו היכולת לקבל מימון בנקאי נמוכה מאחר שקשה להראות תזרים מובטח, לסיכון של הקמת המערכת ואחזקתה נוסף סיכון שהמפעל לא יעבוד במשך 20 שנה ולמעשה רשות החשמל לא מאפשרת לבעל המערכת למכור חשמל לצרכנים שכנים כגון מפעל אחר הנמצא באותו אזור תעשיה. על פי ההסדרה מכירת עודפי חשמל תתאפשר אך במחיר הפסדי של כ- 35 אג' לקווט"ש.

מדינת ישראל יכולה כיום בעידוד ממשלתי וכסף פרטי להגיע ל-20% יצור חשמל באנרגיה סולארית תוך 7 שנים מהיום. במקום זאת המדינה שיכורה מתגליות הגז אותם היא כנראה תכלה תוך 20 עד 30 שנה ואז נראה כאן את הפוליטיקאים שיסבירו לנו שאין כמו פרויקט להקמת תחנת כוח גרעינית לביטחון ישראל.

בהערכה רבה, אוהד עוזרד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s