טכנולוגיות מטלטלות 2025

מקינזי פרסמו דו"ח מעניין על טכנולוגיות בעלות פוטנציאל לאימפקט אדיר בעשור הקרוב, על הכלכלה ועל חיינו.  ברשימה 12 טכנולוגיות והחברים שלי לעבודה ב- IBM ישמחו לראות את ארבע הראשונות –  mobile internet, automation of knowledge work, internet of things and cloud – אבל הבלוג הזה מתעניין בדברים אחרים.

אחרון חביב ברשימה – אנרגיות מתחדשות. הבשורה הטובה – היקף הייצור מאנרגית שמש ורוח עלה פי 19 מאז שנת 2000, והמחיר לוואט לייצור אנרגיה מהשמש ירד ב- 85%. עוד עשור או שניים בקצב הזה והדברים באמת יכולים להראות אחרת.

יחד עם זאת, מקום 11 ברשימה, טכנולוגיות למיצוי דלקים פוסיליים. ברם, האיום הכי גדול על המהפכה האנרגטית המחויבת הוא ירידה במחירי הדלק הפוסילי. רבים רואים בגז הטבעי ברכה. זה נכון כשהוא דוחק פחם טבעי וחולות זפת טבעיים. זה ממש לא נכון כשהוא רק נותן זמן לאנשי חברות האנרגיה להמציא דרכים למיצוי של אלו ושל דלקים פוסילים נוספים (ולא לשכוח – גם גז טבעי מייצר גזי חממה).

במקום 8 ברשימה עוד בשורה מהצד המשמח – טכנולוגיות לאגירת אנרגיה. התקדמות בתחום זה תשחרר צווארי בקבוק לשימוש נרחב יותר במקורות אנרגיה מתחדשים.

mc

אני קורא את הרשימה של מקינזי ומרגיש שמשהו חסר לי. זה לא שיש לי רעיון לטכנולוגיה אחרת שתעשה אימפקט יותר גדול, הלוואי והיה לי, אלא שאני חושב שלהסתכל רק על חצי הכוס המתמלאת זו טעות. האם לא נכון היה שמקינזי גם ישקללו את הנזק שהטכנולוגיות החדשות עומדות להביא עלינו?

ראו למשל – הדפסה 3D (מקום 9 ברשימה) שתאיים על מקום עבודתם של פועלי הייצור באשר הם, 12% מכוח העבודה הגלובאלי בדגש למדינות נחשלות, והתקדמות בתחום ההנדסה הגנטית (מקום 7 ברשימה) שנושאת בחובה סיכונים אתים וסכנות בריאותיות לא מבוטלות (לצד ההזדמנות).

ובראש כמובן, טכנולוגיות למיצוי דלקים פוסילים … אלו טכנולוגיות שמחריבות את כדור הארץ כפי שאנו מכירים אותו. הילדים והנכדים שלנו ירגישו זאת היטב, וגם אנחנו חשים כבר את השינוי. לטכנולוגיות שכאלו יש מקום ברשימה שחורה של טכנולוגיות מטלטלות שמאיימות על שלום העולם, לא פחות מפצצת אטום באיראן, לא פחות מאיום הטרור האיסלאמי, ובעצם לא פחות משום איום אחר שאני מכיר. הבעיה היא שהנזק הוא של כולנו, והרווח הוא של ברוני פחמן ובני ביתם שיקראו את הממצאים של מקינזי בסיפוק רב. 

לינק לדו"ח המלא של מקינזי תוכלו למצוא כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s