ארבע נקודות על וודאות ואי-וודאות בדו"ח האו"ם על שינויי האקלים

הפרק הראשון – מה היה ומה יהיה – בדו"ח החמישי של פאנל המומחים של האו"ם לנושא שינויי האקלים פורסם לאחרונה, ורציתי לחדד ארבע נקודות, שתיים בהם אין כבר ספק, ושתיים בהן אי-הוודאות עדיין משחקת את התפקיד הראשי.

1. וודאות: העולם מתחמם באופן חד משמעי  –

Warming of the climate system is unequivocal

2. וודאות: האחראי המרכזי על ההתחממות הוא האדם –

It is extremely likely that human influence has been the dominant cause of the observed warming since mid-20th century

3. אי-וודאות: יש אי-וודאות רחבה ומשמעותית בהערכה לעלייה בטמפרטורה הממוצעת במאה הנוכחית – מעלייה זניחה של 0.3 מעלה ועד קטסטרופה של 4.8 מעלות. לאי-הוודאות שני גורמים מרכזיים – אי-וודאות במודלים (שהולכת ומצטמצמת עם השנים ככל שהמודלים משתפרים) ואי-וודאות בתרחיש (בעיקר היקף פליטות גזי חממה). בידנו לשפר את המודלים, ובידנו בעיקר לפעול לאלתר ביתר שאת לצמצום הפליטות.

Increase of global mean surface temperatures for 2081–2100 relative to 1986–2005 is projected to likely be in the ranges derived from the concentration driven CMIP5 model simulations, that is, 0.3°C to 1.7°C (RCP2.6), 1.1°C to 2.6°C (RCP4.5), 1.4°C to 3.1°C (RCP6.0), 2.6°C to 4.8°C (RCP8.5)… Warming will continue beyond 2100 under all RCP scenarios except RCP2.6

4. אי-וודאות: יש אי וודאות משמעותית בנושא הצפי לעליית מי הים. הדו"ח מציג את העלייה הצפויה בתרחישים השונים (מ- 26 ועד 98 ס"מ עד 2010) אבל מיד מסתייג, מתאר תרחישים קיצוניים יותר (למשל קריסה של קרחון יבשתי באנטרקטיקה), ומציין שחסר ידע כדי לקבוע את הסיכוי שתרחישים אלו יתממשו. יחד עם הזאת, אין ביטחון שניתן לפסול את האפשרויות האלו. לקריאה ראו עמוד 18 ב"תקציר למקבלי החלטות".

כשוודאי שהעולם מתחמם, כשוודאי שגזי החממה הנפלטים עקב פעילות האדם הם הגורם המרכזי להתחממות, וכשאנו מבינים את הסיכון (עיין ערך עליית מי הים), נכון שלא נתעלם מאי-הוודאות ונתכונן לאפשרויות הקשות יותר (ולא ל"ממוצע"). ולכן, בראש ובראשונה עלינו לצמצם את פליטות גזי החממה בהתאם לתרחיש המכונה RCP2.6! ובמקביל עלינו להעמיק את המחקר כדי שנוכל לדעת עד כמה תרחישים חמורים במיוחד הם סבירים ודורשים היערכות תשתיתית מקדימה. 

.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: